Qatar, RasGas Co’dan ilk Kargo

RasGas Co.Ltd'in Çolakoğlu Grubu'na ait EgeGaz doğalgaz terminaline ilk sevkiyatı 30 Nisan 2009 günü gerçekleştirdiklerini belirten RasGas Pazarlama Başkanı Khalid Sultan Al Kuwari, bu sevkiyatı bir menzil taşı gibi gördüklerini söyledi.
20 Temmuz günü EgeGaz'e ikinci seferini yapacak olan RasGas'in güvenli ve güçlü müşterilere sahip olmasından gurur duyduklarını belirten Sultan Al Kuwari Katar (Nakilat) Doğalgaz grubu olarak daima daha yeni pazarlarla işbirliğine önem verdiklerini belirterek şöyle devam etti; "Al Daayen LGN Tankeri ile yaptığımız ilk sevkiyat, doğalgaz piyasasında EgeGaz ile çok daha uzun vadeli işbirliğine sahip olacağımız inancını güçlendiriyor.
1993 yılından buyana doğalgaz üretimini daha artıran RasGas, doğalgaz işleme ve ihracat alanlarında da ciddi yatırımlarla kapasitesini artırmakta. Filosunda uzun süreli kiralamayla yer alan güçlü bir LNG filosuna sahip olan RasGas, Kanadalı firma Teekay filosundan kiraladığı Al Daayen doğalgaz tankeriyle Aliağa'daki EgeGaz LNG Limanina ilk sevkiyatını yapmıştı.
Buarada EgeGaz Sıvılaştırılmış Doğalgaz Terminali, İthalat Lisansı almasının ardından ilk doğalgazı Türkiye'ye tanklarına depolamak ve sanayi amaçlı olarak pazarlamak imkânını buldu.
Katar'dan ithal ettiği doğalgazın ilk müşterisi Aliağa Organize Sanayi Bölgesi olan EgeGaz doğrudan ithalat ile ülkemize sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) getiren ilk özel sektör kuruluşu olurken gazlaştırarak ulusal şebekeye verdiği bu ithalat ile birlikte doğalgaz piyasasının özel sektördeki piyasa oyuncularından biri haline geldi.
Bu yılsonuna kadar Aliağa Organize Sanayi Bölgesine 70 milyon metreküp doğalgaz pazarlamış olacak EgeGaz'ın 2010 yılında bu kapasiteyi 200 milyon metreküp olarak artıracağı da haberde yer almakta.

7 milyar dolar kredi sağladı
Dünyanın en güçlü LNG-Doğalgaz tankerleri filosunu kurmak üzere yatırımlarına devam eden Katar Gaz Taşımacılık şirketi Nakilat son 1 milyar dolarlık kredi yanında 7 milyar dolarlık bir kredi paketini da sağlamış bulunmakta. Finansman anlaşmasının tamamlanmasıyla Nakilat, Güney Kore'nin Daewoo, Hyundai Heavy Industries ve Samsung Heavy Industries tersanelerinde inşaatları devam etmekte olan 25 doğalgaz tankerini filosuna katmış olacak. Küresel krizin başladığı süreçte grubun uluslararası ve yerel 17 bankadan 950 milyon dolar borç kredi aldığı da hatırlatılmakta.
Projede yer alan LNG tankerlerinden 22'si bu yılsonuna kadar hizmete girerken, son 3 tanker ise 2010 sonuna kadar teslim alınacak.
215,000 metreküp kapasiteli Q-Flex ve 265,000 metreküp kapasiteli Q-Max tip doğalgaz tankerleri 25 yıl süreli olarak Quatar Gas tarafından Qatargas II, Qatargas 3, Qatargas 4, and RasGas 3 ihracat projelerine tahsis edilecek.